First Batch Admitted Students – August 2023/2024

Exciting News: First Batch of Admitted Students August 2023/2024! 🌟

Congratulations to all the talented individuals who have been selected for various courses at UICT for the admission intake August 2023/2024. This list is part of the first batch of Admitted students, and we cannot wait to welcome you to our vibrant community of learners. Admissions letters are currently being prepared, and you will soon receive communication with all the details. Get ready to embark on an incredible journey of knowledge, innovation, and growth! 🚀 #UICTAdmissions #Pioneers #Education #FutureLeaders.

DIPLOMA IN BUSINESS ADMINISTRATION

1 ACHIENG IMMACULATE
2 AKOL ISAAC
3 ANWANIRA RAHAB
4 BABIRYE PATRICIA
5 BAGUMA SANDRA
6 BBOSA ARNOLD CHRISTOPHER
7 IMEDE CAROLINE
8 KAWALYA DAVID
9 MUBBALA MICHEAL
10 MUHAIRWE JONATHAN JOEL ELLY
11 MUNTU JOTHAM JUNIOR
12 MUTAKUBWA PROSPER DAVID
13 MUTOJI JOAN PATRICIA
14 NABAASA ANNAH
15 OBEL NORBERT
16 OCHEN HENRY
17 OGWANG CHARLES
18 OKOTH ANDREW
19 OKWII FRANCIS
20 OLUKA STEPHEN
21 SAMANYA HILLARY
22 TUMWINE PASCAL JOHN
23 WANI MOSES
24 WOKO NICHOLAS ANYOLI

DIPLOMA IN COMPUTER SCIENCE

1 ABISEMEZA SYLIVIA
2 ACOL EMMANUEL
3 AGABA RICHARD
4 AINEBYOONA CHRISTINE
5 AINEMBABAZI JOAN
6 AKAMPA MUHANGI
7 AKIDI RHODA OBETRE
8 ALIKU JOEL
9 ALITHUM HILLARY
10 ALITUHA SOLOMON ENOCK
11 ALOYO BRENDA OJERA
12 AMALI MARY MAGADALENE
13 AMENY GASTON
14 AMITO APIO MARTHA
15 AMPAIRE ANNITAH
16 ANGUZU NATAL
17 ANZO XAVIER ENOCK
18 ASASIRA MORRIS AGWISAGYE
19 ASIIMWE ALLAN
20 AWIO ISAAC
21 AYAGADDWA EDRINE
22 BALA TOM
23 BALUKU RONALD
24 BATYA TONNY BOYO
25 BIRUNGI TRISSA
26 BISASO ANDREW
27 BIZIMAANA MARK
28 BUULE KENNETH
29 BWOGI ARTHUR MPAGI
30 DIANA NSHEMEIRE
31 EBIL PAUL
32 EDONGA JOLLY JOE
33 EDUKI EDGAR ERIC
34 ELEM SOLOMON
35 EMMANUEL WANI BONGO JULIUS
36 ENGULU PAUL
37 GUMISIRIZA LEONARD
38 IBANDA NELSON
39 ITAAGI DEVIN
40 KALEMA PIUS
41 KATO DAVID MUWANGUZI
42 KATO EMMANUEL
43 KATUMBA DOUGLAS
44 KHALID KHALIL
45 KIRABO DAN TUMWEBAZE
46 KIRABO MULUSHINAH
47 KISA PETER SENJAKO
48 KWIRINGIRA ANIAS
49 LOCHENG LUIS
50 LUBEGA JONATHAN MOSES
51 LUGOBE EDRINE MUSISI
52 LUKALE SAM
53 LUKYIKO HERBERT
54 LUSEESA DAVID
55 LUYIGA NATHAN
56 MANZI DAUDI DEMBE
57 MANZI SAM
58 MASUBA MUNIBU
59 MBABAZI MARY
60 MBEKEKA DIANAH
61 MEJA GIFT
62 MUGULUMA MICHEAL SSEBOWA
63 MUGUME GERALD
64 MUGWERI ERYAZALI
65 MUHOOZI JOHNMARY VIANNEY
66 MUKISA PETER BENJAMIN
67 MUSINGUZI RONALD
68 MUWANIKA ERIC
69 MWAMBAZI COLLINS
70 MWIJUKYE ALOZIUS
71 NAIGA JANE
72 NAKILANDA HANIFA
73 NALUGYA VANESSA SUZAN
74 NAMYALO JACKLINE
75 NASSALI MONICA
76 NGOBI OWEN ALBERT
77 NKULABWIRE IVAN BYANTALO
78 NSIGO KABANDA MARK
79 NUWARIMPA VICTOR
80 OBITTA CHARLES
81 OBORAN NATHAN
82 OCANA DOMINIC
83 OCHIENG NICHOLAS
84 ODON JOHN JONATHAN
85 ODONGKARA YONAH
86 OJOK DENIS
87 OKELLO EMMANUEL
88 OKELLO RONALD ROGGERS
89 OKOL MOSES
90 OMARA HENRY MUGE
91 OMONG MOSES
92 ONYUTH CHRISPUS
93 OONYU JOSHUA
94 OPIFENI EMMANUEL FERUA
95 OPIO EMMANUEL NICHOLAS
96 OPIO ESAU
97 ORENGEN BENYAMEN
98 ORWENYO GODFREY
99 OSUTA DERRICK
100 OTIM JUSTINE
101 OTIM RAY
102 OWOMUGISHA BENITAH
103 OYUGI IVAN
104 PIRWOTH MARVIN
105 SAMUEL ETHAN HIGENYI
106 SEGUYA YASIN
107 SEWAGUDDE SIRAJE
108 SSEBUNYA ENOCK
109 SSEKAMATTE GEOFFREY
110 SSIMBWA MUHAMMAD
111 TASHOBYA JORDAN
112 TTEERO NICHOLAS JULIUS
113 TUMWEBAZE KATO JAMES
114 UWERA SARAH NSABIMANA
115 WANDERA ERIC ODARI
116 WASA EMMY
117 WASAJJA ARAFAT
118 WEECHE MOSES
119 ZZINDA VICTOR SAMUEL

DIPLOMA IN ELECTRICAL & ELECTRONICS ENGINEERING

1 ADONGA DICKSON
2 AGABA MARK
3 AGOMAIT FIONA ANGEL
4 AGUTAA OSMAN
5 AIJUKA EDWIN STUART
6 AKIM DOMINIC
7 APITTA SANDRA
8 AROGA ANGEL GABRIELLAH
9 AYESIGA DERRICK
10 BANYA DENIS
11 BARASA FRANCIS
12 BATEGEKA BENARD
13 BATEGYIRE MARTIN
14 BOLEKA ANOLD
15 BUKENYA CHARLES
16 BYARUGABA JAMES
17 DONGO DANIEL
18 EITU RAYMOND
19 ENERU AUGUSTINE
20 ENGURA SOLOMON
21 FRIDAY DISMAS
22 JODRIO DERRICK
23 KAGIMU MARK
24 KAJUBI TONNY GEOFREY
25 KALUNGI AHMAD
26 KATO ROGERS
27 KAWO FALUKU
28 KIGOZI VINCENT
29 KIGUNDU MOSES ARTHUR
30 KIRUNDA UMARU
31 KISA EMMA
32 KYOKWIJUKA RITAH
33 LUKWAGO ALLAN SAMUEL
34 LUTAAYA RAYMOND
35 LWANGA CYRUS
36 MATOOMA RICHARD
37 MBABAZI VICTOR ANDREW
38 MINKA AGGREY
39 MUBANGIZI OSBERT
40 MUBIRU ROBERT
41 MUDEBO SAMUSI
42 MUGENYI ELIPHAZ
43 MUHUMUZA JOAB
44 MULERA ZAKAYO
45 MULONDO RAYMOND
46 MUSOKE DEOGRASIOUS
47 MUTEKANGA ANTHONY
48 MUYOMBA ASHIRAF
49 NAKAYIMA GRACE
50 NAKIIRYA SARAH
51 NAKIMULI WINFRED
52 NALUYANGE MILLY
53 NAMIREMBE REDEMPTOR .S
54 NAMISI NATHAN
55 NAMUNYO ERIC
56 NANYANZI PATRICIA
57 NGOBI DERICK
58 NSUNGU SEPIRIANO
59 NUWABINE ASAPH
60 NYACHWO ANJELLA
61 OCHOLA ERIAZALI
62 OCOL MORIS
63 ODONGKARA INNOCENT
64 ODUR JOSHUA EMMANUEL
65 OGWAL BENJAMIN
66 OKELLO SAMUEL
67 OSANYA DANMARK
68 OTHIENO FELIX
69 SAJJABI IVAN CYPRIAN
70 SSEKATE MUSA
71 SSEMUGOOMA NOAH
72 SSENTONGO LEWIS
73 SSENTONGO PARIS PAUL
74 SSONKO RAYMOND
75 TAREMWA ALLAN TAREMWA ALLAN
76 TENDO CHRISTINE
77 TUMWESIGE HENRY
78 TURYAZOORWA LOUIS
79 WANUME YEKOYASI JACKSON
80 WEBENE RICHARD
81 WEKOYELA ROGERS
82 WOTSUNA DERICK
83 ZARUKU RAMAN

DIPLOMA IN ELECTRONICS COMMUNICATION ENGINEERING

1 AISU ISRAEL MESSACH
2 AKOCHIL ISAAC
3 ALEMA PHILIP
4 KAKURU ROLAND
5 KAZIBA EMMANUEL
6 MBAJO CONRAD
7 NKULUNZIZA ABDUL RAHUMAN
8 ODONG BRIAN
9 OJIAMBO PIUS
10 OKELLO DANIEL
11 SEGANE STUART
12 SSEKAJJA HARUNA
13 WANYAMA GESSA FESTO
14 YOKWE ALISON KENNEDY RICKY

DIPLOMA IN INFORMATION AND TECHNOLOGY FOR BUSINESS

1 ADRUPIO GLADYS
2 AHEEBWA HISHAM
3 AHEEBWA RYAN
4 AINEBYE MARTIN
5 AKENA FRANCIS XAVIER
6 ALUM LORNA
7 AMANYA MUHAMAD
8 AMANYA NIMRODE
9 AMPAIRE FAUZAH
10 ANYIJIKIRE RICHARD
11 ASIIMWE BRENDA
12 ATUHAIRE DIANAH
13 ATUHIRE EVERLYNE
14 ATUKWASE BRUCE
15 AWONGO ALAN
16 AYEBARE MARTHA
17 AYUGI JUDITH
18 BALUKU ROY
19 BAYO TOM
20 BBAALE ALI MAHAD
21 BRUNO CHANGI
22 BUKULU ANDREW MULINDWA
23 BUKUYI RASHID
24 BULYABA NOREEN
25 BUSEMBEIRE LEVI
26 EBWONGU CALVIN
27 EKINAHEIRWE LUCKY
28 ESUNGET DICKENS
29 GGALABUZI HASANI
30 HAMBA GODFREY
31 ILABOROT MAJID
32 JABWEL JACOB
33 KABUUSU LLOYD
34 KAGANZI ERNEST NOVA
35 KAGOYA JOANITAH KYASAMA
36 KAIRU DERICK
37 KANSIIME PERUTH
38 KARUGABA CONFORT MWESIGWA
39 KATAMBA ASHIRAF
40 KATWITA DENIS
41 KAYIWA GRACE
42 KIDEGA ALEX RONALDO
43 KIMULI SHABAN
44 KIPSANG RASHID
45 KIRIZA ESTHER
46 KISITU TIMOTHY
47 KITANDWE MEDIE
48 KIWANUKA PIUS
49 KIYIMBA DIZY
50 KURATEX JACOB DERRICK
51 KYOMUGISHA FLAVIA
52 KYOMUHENDO AGNES
53 LEPI DENISH
54 LOCHENG LUIS
55 LOKECH JOHN LOYOPO
56 LOKERIS JOLLY PATIENCE
57 LUBERENGA HOSEA
58 LUBWAMA MARVIN ESUKA
59 LWAMBA MUSA NAJIB
60 MAGOMA DANIEL
61 MAGOMA IBRAHIM
62 MATABI JOSHUA
63 MATEETE BRUNO
64 MUDHASI JOEL STEVENSON
65 MUGABI REAGAN
66 MUHONO ISAAC
67 MUKIIBI ABRAHAM
68 MUKISA JONATHAN
69 MUKWAAYA HENRY
70 MULEMA JORDAN
71 MUMALI GERALD
72 MUNIRU MUJUZI
73 MUREO ROBINA
74 MUTONYI CHARITY
75 MUWONGE STEVEN
76 MUZAHURA JUSTUS
77 MWESIGWA PHILIP
78 NABITOSI SARAH
79 NABUKENYA JOANITAH
80 NAKIRAYI LINDA URSULA
81 NAMBOWA SHARON
82 NASIO TRACY
83 NOWAY HAYAT
84 NOWEMBABAZI HENRY
85 NYANGOMA MARY GORRET
86 NYATHO JUDITH
87 OCHAYA CHRIS JACOB
88 OKETAYOT DERRICK
89 OKITOI SAM
90 OKWIR ARNOLD
91 OLINGA FRANCIS
92 OMIJJO DERRICK
93 ONZIMA K EMMANUEL
94 OPOKA LAWRENCE
95 OPOLOT LOUIS
96 OPOLOT NESPOL
97 ORIOKOT CHARLES
98 OSIRE JUDITH
99 OUTA JULIUS
100 OWINY CHARLES
101 OYENGYENG ISAAC
102 SANYU KEVIN
103 SOKIRI JOVAN MARK
104 SSEKIMPI JOSHUA SEBUKO
105 SSEKITOLEKO FRED
106 SSEMAZZI DENIS
107 SSEMBATYA KENNETH
108 SSENDAGIRE EDRINE
109 SSENOGA FRED
110 SSERWANGA EDGAR
111 SSOZI PETER YOWASI
112 TAKALI KEVIN
113 TASHOBYA TREVOR PROMISE
114 TENYWA NICHOLAS
115 WALYAULA BOSCO
116 WASSWA SHARIF

DIPLOMA IN PROCUREMENT AND LOGISTICS MANAGEMENT

1 AKERE LORNA
2 AMIDIONG LILIAN
3 AYEKO DISMAS
4 BABIRYE ESTHER TENDO
5 KEMIGISHA BRENDAH
6 MAIA MARIA PROVIA
7 MIREMBE VIOLA NAGGAYI
8 MUWAYA STUART
9 ODONG JUSTINE CHRIS
10 ONYANGO SAMUEL
11 SSERUGO ABDULKARIM

DIPLOMA IN RECORDS AND ARCHIVES MANAGEMENT

1 ASIO AGNES JACKLINE
2 ATOO ANNA JAMES
3 CANPARA MAUREEN OBIMA
4 MAWANGA JOY NANGOBI
5 NAKIRYOWA DAPHINE YVETTE
6 OKODI JOHN LAMEK
7 OTIMGIU COLLINE
8 TINO VERONICA

HIGHER EDUCATION CERTIFICATE – PHYSICAL ENGINEERING

1 ABDULNASSIR KHAMIS
2 ABUSA MICHEAL
3 AHABWE ANTHLEM
4 AKANKUNDA MACKLEAN
5 AMANYA MOSES
6 ASIIMWE NESTOR
7 AYIKORU ZEAL DOMINA
8 BALIGASIMA ARAMANZAN
9 BYARUHANGA DERRICK JOEL
10 EYEDU EMMANUEL
11 GITTA SAMUEL
12 KAFUKO ABUDL FATAHU
13 KAGEKE MWAMBU JEREMIAH
14 KAPCHEBUNGAI MUDASHIR
15 KAYOBYO PIUS
16 KIRENZI CHRISTOPHER
17 KISAWUZI ANDREW CATHBAT
18 KIZZA FRED WASAJJA
19 KYOMUHENDO SHARON
20 MAGALA FAHAD
21 MALINGA AUK IVAN
22 MPALA YALED
23 MUBIRU DYLAN PATRICK
24 MUBIRU EDDY EDWARD
25 MUHINDO COLLINS AINEBYONA
26 MUHIRE MOSES
27 MUNGUFENI JULIUS
28 MUNGUKENDE ROBIN MODEST
29 MUSISI MARK AMOS
30 MUTAMBA ESTHER MURUNGI
31 MUTINYE ALDRICH
32 MWAVALI ELWIN
33 NABUNYA RITAH
34 NAKITENE REBECCA
35 NAMUGAYA TEDDY
36 NAMULONDO MUKISA PEARL
37 NIWAMANYA ABDULKARIM
38 NSEKANABO FRANCIS
39 OPIO EMMANUEL
40 OTUURA BRIAN ONEKA
41 RUBANGAKENE GERALD
42 TAMALE HENRY
43 WAMBI KENETH
44 WANYANA ESTHER SANDRA
45 WATITI ALLAN
46 WILOBO JERRY
47 YIGA JEREMIAH
48 ZZIWA BRYSON

HIGHER EDUCATION CERTIFICATE – HUMANITIES

1 AKANTORANA BYABAKAMA
2 ANENA JOSEPHINE
3 KABAALE ERIC
4 KUNIHIRA RACHEAL
5 KYOMUHENDO JEMIMA
6 LOKU MIKE
7 MANADIA SAID100
8 NAFULA OLIVER
9 NALUJJA RINAH
10 NATOCHO DRUCILLA EGESA
11 OKOTEL JAMES
12 OPIO BRIAN GAN
13 RWOTHOMIO SAMUEL
14 SEKITOLEKO MARENA
15 SSERUGUNDA HENRY
16 WAJOKERE SAMUEL

NATIONAL CERTIFICATE IN BUSINESS ADMINISTRATION

1 JACINTA NATUMANYA
2 KYEYAGO PETER
3 MAYENDE NAFULA TRACY
4 NAMATIKIYI SARAH
5 NAMATOVU GLORIA
6 NAMBEJJA PEACE
7 SSEMAKULA ZAKI HAMZAH
8 WACA ARNOLD ATYAM

NATIONAL CERITIFICATE IN INFORMATION & COMMUNICATIONS TECHNOLOGY

1 ADOME ROBERT
2 AHUMUZA MARK TIMOTHY
3 AINEBYONA PROSPER
4 AKERA CHRISTOPHER
5 ALOBO GREGORY
6 AMAL WHITNEY
7 AMEK PAULINE
8 AMPAIRE FAUZAH
9 ARIAKA STEPHEN
10 ASIIMWE CALEB WINSTON
11 ATIBO BENARD
12 AULE ABRAHAM
13 AWIO ALLAN
14 CAN IVAN BYRON
15 EGWANG JACOB
16 ETORU ANTONY EMMANUEL
17 ETUKET JOSEPH
18 ETWARUNA DAVID
19 GULE ANORLD
20 KABUYE ACHILEO
21 KIMERA BOB GONZAGA
22 KIYINGI RAYMOND STEVEN
23 KOYUNAI ROBERT
24 KULU ERICK
25 KUNYA GIDEON
26 MANDRE FRANCIS
27 MUBBALE DEO
28 MUGERWA JOEL
29 MUNGURYEK WILFRED
30 MUTEBI SAMUEL VICTOR
31 NAFULA FAITH
32 NAKAGOLO MIDINA
33 NATUYAMBA HILLARY
34 OBETE ISAAC
35 ODRAKU RICHARD
36 OGWANG IVAN
37 OMARA BRIAN NICHOLAS
38 OMARA CHARLES DICKENS
39 OPIO FRANCIS GABRIEL
40 OPOKA LAWRENCE
41 OTALA JACOB
42 RWOTOMIO ERIC
43 SSEMPA SWABURAH
44 SSEMWANGA AHMED YUSUF
45 TAINOMWANGIRE LINUS
46 TASINGWA K EDRINE
47 TWINAMATSIKO JOTHAM
48 WADRI RICHARD
49 WAGABA FRANK
50 WAMALA TREVOR
51 WAMUTANGA GARETH
52 WATSEMBA BIRAH CHRISTINE
53 WILSON SSERWADDA

NATIONAL CERTIFICATE IN RECORDS AND INFORMATION MANAGEMENT

1 AWUYE BRAIDA
2 AYEBARE SHERINA
3 ELIAS MWESIGWA
4 KALIKULWINO ANDREW
5 LAPICA FRANKA EVE
6 OBETE CALVIN